ИЗЛЕТ

Датум: 24. Septembar 2023 17:02 Категорија: Новости

У с

уботу 23.09.20023.године за ученике наше школе је организован излет :  Петровац - манастир Нимник - Виминацијум - Пожаревац - Петровац.
Излет су реализовале наставнице Јасмина Ђорђевић, Маријана Муљајић, Милица Лакић и Јелена Пантелић као корелацију предмета историја - географија- верска настава.
На излету је било сто педесет пет ученика старијих разреда.
Посетили су манастир Нимник из XIV века, који је посвећен преносу моштију Светог Николаја Миркијског. Оштећен је, али и обновљен током Првог српског устанка половином XIX века, За манастир сее везују легенде из периода Турака. Ученици су присуствовали литургији, освежили се у манастирском конаку, а затим после молитве игумана Јелисеја наставили пут за Виминацијум.
Виминацијум је римски логор и град који је трајао до VII veka. Један је од најзначајнијих легијских логора на Дунаву, а извесно време и главни град римске провимције Горња Мезија која је обухватала и највећи део Србије, северну Македонију и део северозападне Бугарске.
Ученици су се вратили у Петровац пуни позитивних утисака.