ДАН РУЖИЧАСТИХ МАЈИЦА

Датум: 04. Mart 2022 13:12 Категорија: Достигнућа

И ове године у одељењу 4/3  обележен је Дан ружичастих мајица.- дан борбе против вршњачког насиља.

Овај дан обележава се последње среде у фебруару од 2007.године, када је дечак у Канади био изложен вршњачком насиљу због доласка у школу у ружичастој мајици. Испоставило се да је мајица била симбол подршке дечака мајци која је боловала од карцинома. Његови другови су били ужаснути због таквог понашања и одлучили су да дигну глас против насилника, Ученици су се солидарисали са злостављаним дечаком тако што су се  сутрадан у школи појавили у ружичастим мајицама.  Ову иницијативу су покренули седамнаестогодишњи ученици Дејвид Шепард и Тревис Прајс, који су штампали првих 50  ружичастих мајица. Обележавање овог дана има за циљ промовисање толеранције, емпатије, поштовања различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилно  решавање конфликата. Поводом тога , у предшколским установама, основим и средњим школама и домовима ученика  и  њиховим локалним заједницама, широм Србије су организоване превентивне активности на тему заштите од насиља и дискриминације.