27. ЈАНУАР - ШКОЛСКА СЛАВА СВЕТИ САВА

Датум: 27. Januar 2021 03:10 Категорија: Новости

Свим ученицима, наставницима и осталим радницима наше школе срећна школска слава Свети Сава!

,, Ускликнимо с` љубављу
   светитељу Сави,
   српске цркве и школе

светитељској глави.

Тамо венци, тамо слава,
    где наш српски пастир Сава.

Појте му, Срби, песму и утројте..."

У далекој прошлости, пре више од осам векова, постојаше, у то време, велика и снажна српска држава по имену Рашка. Њен творац беше велики српски жупан Стефан Немања. Престоница српске државе беше у граду Расу, недалеко од Новог Пазара.
   Стефан Немања беше ожењен кнегињом Аном, и на њиховом двору играпе се два њихова сина - Вукан и Стефан.
   А онда Немања и Ана пожелеше да имају још једно дете. Тако се роди њихов трећи син, коме дадоше старо српско име Растко. Име Растко потиче од имена дрвета храст, који је за Србе одувек био свето дрво и место свечаних окупљања.
   Писменост и прво образовање Вукан, Стефан и Растко стицаше на очевом двору од калуђера, у оно време јединих писмених људи. Док два старија брата уживеше у дворском раскошном животу, најмлађи Растко по цео дан проводише у читању књига.
   Забринути родитељи за његову будућност решише да га ожене и да му отац преда престо, али...
                        ,,Престо га је чек`о, он га није хтео.
                          Он је нешто друго душом заволео.
                          Оставио царске дворе, родитеља милог свог,
                          заменио са пустињом манастира светог тог."
   Једне ноћи, док сви спаваше, Млади Растко побеже са двора и са два калуђера крену пут Свете Горе. Тамо се замонаши и доби монашко име Сава. Целог живота беше посвећен вери и духовности, а са својим оцем саградише и манастир Хиландар на Светој Гори.
   Свети Сава је био брви српски просветитељ и књижевник, учитељ, лекар, државник, дипломата и први Архиепископ српске православне цркве. Његово бесмртно животно дело треба да буде вечни запис у срцу српског рода. Свети Сава је заштитник наших школа, ученика и наставника.
   И зато, поштујмо дело Светог Саве, и славимо нашу школску славу у здрављу и срећи на много година!